Anasayfa / İşletim Sistemi Hataları / Windows Hataları / Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Nedeni

Windows 10 üzerinde çalışırken yada bir oyun oynarken aniden aldığınız bir hata ekranı sonrası “windows 10 mavi ekran bilgisayar açılmıyor” şeklinde bir sorun ve çözümünü arıyorsanız aşağıdaki rehber size yardımcı olabilir. Aslında bu hata sadece windows 10’a ait değil diğer windows sürümlerinde de karşılaşabilirsiniz. Çok sık aldığınızda sizi düşündürecek ve sinirlendirecek olan mavi ekran hatası, çalışmalarınızı kaydetmeden kapanmasına neden olabilmektedir.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

Windows 10 versiyonunda hata çözümü için farklı bir yol izleyeceğiniz, bilgisayarınızı güvenli mod’da başlatacağız öncelikle ve isterseniz kendiniz isterseniz de programlar yardımı ile kişisel veri ve kayıt defteri yedeğinizi alınız. Yapacağınız işlemleri dikkatlice yapınız ve sorumluluk alabilecekesiniz yapınız. Aksi halde Windows’u yapacağınız yanlış bir adım çökertecektir yeni bir kurulum yapmanız gerekecektir. Ayrıca sistem geri yüklemeden kurtarma noktası oluşturmayı da seçebilirsiniz.

  • Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak açılan pencereye Regedit yazın.

  • Sol tarafta menü ağacından
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\kbdhid\Parameters

değerini bulun ve sağ tarafta pencere içerisinde sağ tıklayarak  Yeni  tıklayın sonrasından DWORD (32-bit) değerini seçin.

  • Kayıt girdisine CrashOnCtrlScroll değerini girin ve enter’a basın sonra.

Daha sonra açılan kayıt değerine çift tıkla ve oradaki 0 değerini silip 1 yazıyoruz.

2.Adım:

Yine aynı şekilde aşağıdaki adımları takip edin, windows 10 mavi ekran sorunu için yapacağımız işlem yukarının devamı sadece farklı bir dizinde bu sefer değer atayacağız.

    • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\i8042prt\Parameters sol taraftan bu yolu bulup tıklıyoruz.
    • Pencere içerisinde sağ tıklayarak  Yeni  tıklayın sonrasından DWORD (32-bit) değerini seçin.
    • Kayıt girdisine CrashOnCtrlScroll değerini girin ve enter’a basın sonra.Daha sonra açılan kayıt değerine çift tıkla ve oradaki 0 değerini silip 1 yazıyoruz.

Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu makale windows 10 mavi ekran hatası çözümü için değerlendirmeyi lütfen unutmayın.


Kimdir admin

Merhaba Ziyaretçi! Hata çözümleri sayfamıza hoş geldin. Lütfen takıldığın yerde aşağıdaki iletişim kutusunu kullanmaktan çekinme. 24 saat içerisinde geri dönüş yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.