Anasayfa / Akıllı Telefon Hataları / Android / Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Andorid kullanıcılarının güncellemeler ile birlikte gelen “Google Play Hizmetleri Durduruldu” hatası, bazen de telefonunuzu resetledikten sonra da karşınıza çıkabilemektedir. Bir uygulama yüklemek için, Google Play uygulamasını açtığınız sırada “Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu” (Google Play Hizmetleri Durduruldu) şeklinde hata vermektedir. Hatanın kaynaklanma nedeni, Google uygulamaları olduğu düşünülmektedir.

google play durduruldu samsung j7 prime

 Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu” Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası kaynağı, önbellek sorunları, bağlantı sorunları gibi farklı sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Aşağıda yer alan sorun çözüm yollarında internet bağlantınızın stabil olduğunu varsayarak diğer olası sorun ve çözüm yolları üzerinde durulacaktır.

 1. Önbelleği Temizleyin

Belli bir kullanımdan sonra bu hatayı almaya başladıysanız eğer, cihazınızda çerezlerin ve Önbelleğin içerisindeki verilerden kaynaklı bir hatadır. Bu verileri ve önbellek temizliği yaparak halledebilirsiniz. Bunun için telefon/tabletinizin ayarlar menüsüne gidiniz ve buradan Uygulamalar sekmesine geliniz.

Google Play hatalarının yüzde 80lik kısmı önbellek sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Uygulamalar kısmından tümü diyerek buradan Google Play uygulamasını bulun ve uygulama verilerini/tercihlerini sıfırlayın ve önbellek temizle deyin.

Öncelikle yukarıdaki gibi verileri temizle ve önbelleği temizle diyoruz ve gerekirse telefonunuzu yeniden başlatın ve daha sonrra google playi tekrar güncelleyebilirsiniz duruma göre. Sorun deva ediyorsa bu menüden yine Google Play Hizmetleri Çerçevesini bulup bu verileri de temizleyebilirsiniz.

2. Güncellemeri Kaldırın.

Hatanın kaynağı Google Play güncelleme yaptıktan sonra alıyorsanız, yukarıdaki yolları aynen uygulayıp,

Güncellemeleri kaldırın seçeneği ile, eski versiyonuna geri döndürün ve yine  verileri ve önbelleği de silmeyi de unutmayın. Daha sonraki kullanımlarınızda  uygulamayı güncellemeden kullanabilirsiniz. En azından yeni bir güncelleme çıkıp hata giderilene kadar.

3. Bilinmeyen kaynaklara izin verin ve Google play hizmetlerini kurun.

Son çare olarak, yazılımı Google pay harici bir kaynaktan yükleyerek çözüm üretebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce  deneyeceğiniz bir alternatif yol olarak da, Google hesabınızı cihazınızdan kaldırarak tekrar giriş yapmayı deneyin. Sorun hala devam ediyorsa öncelikle, gerekli olan izni telefonumuza vermek için, ayarlar seçeneğinden, Güvenlik kısmına gelin ve ortalarda yer alan, “bilinmeyen kaynaklardan yükleme” kısmını akftif edin ve Google üzerinde Google Play Hizmetleri Apk dosyasını aratarak telefonunuza kurulumunu yapın. Muhtemelen hatayı çözmeye yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri yaparken verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden yedekleme yapmayı unutmayın. Temiz ve sağlam bir çözüm yolu olarak fabrika ayarlarına geri dönmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemde cihaz üzerinde yer alan tüm verilerinizin silineceğini unutmayınız!

Dipnot : Sorununuz çözülmediyse https://hata.net.tr/google-play-store-hata-kodu-24/  bu adreste yer alan yöntemi de deneyebilirsiniz.

Bazı durumlarda ise, Google hesabını kaldırmak ve yeni sıfır bir hesap ekleyerek güncellemeyi yapmak sorununuzu çözecektir. Bunun İçin Ayarlar – Hesaplar – Google adımlarını izleyerek buradan mevcut hesabınızı kaldırın ve yeni hesap ekleyin telefonunuzu yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir.

Kimdir admin

Merhaba Ziyaretçi! Hata çözümleri sayfamıza hoş geldin. Lütfen takıldığın yerde aşağıdaki iletişim kutusunu kullanmaktan çekinme. 24 saat içerisinde geri dönüş yapacağız.

6 Yorumlar

 1. Arkadaşlar casper tabletimde Google Play Hizmetleri güncellenince google play store ve bazı uygulamalar durduruldu hatası alıyorum. Google play hizmetlerinin güncellemesini kaldırınca sorun ortadan kalkıyor. Tsbleti defalarca formatladım ama aynı sorun devam ediyor. Yardımcı olabilecek varmı?

  • Yukarıda yer alan çözüm yollarını denediniz mi acaba. Birde hangi sürümü kullanıyorsunuz?

 2. Benim tablet de casper ve bu soruna çare bir çözüm bulamadım tabletin markası t41 hem google hizmetler hem de google playden ayni hatayı alıyorum hepsini demedim olmadı reset attım güncelleme yaptım devre dışı bıraktım güncellemeleri kaldırdığm halde almaya devam ediyorum nasıl kurtulurum

  • Tabletinizdeki Google Play uygulaması kaldırıp eski bir versiyon farklı kaynaktan indirip kurun.

 3. Sürekli olarak telefonuma google play hizmetleri sürekli olaral durduruldu bildrimi geliyor.üstte yazdiklarnzn hepsini denedm gitmiyor.uygulamyi kapat dyorum 2 saniye sonra tekrar bildrm geliyor napabilrm.

  • ekranda ayrıca Hata kodu xx diye bir bildirim geliyor mu acaba ?
   Google hesabınızı kaldırın verılerı temızletın daha sonra yenı sıfır bir mail adresi ekleyerek google play guncellemesi yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir