Anasayfa / Akıllı Telefon Hataları / Android / Android Bellek Neredeyse Dolu Hatası

Android Bellek Neredeyse Dolu Hatası

Teknolojinin ilerlemesiyle ve gelişmelerin hızlanmasıyla birlikte insanların bilgiye ulaşma hızı da yükseliyor. Mesafeler önemli olmaksızın herhangi bir konumdan, internet üzerinden depolanan bir bilgi veya veriye ulaşmak en fazla birkaç saniye sürüyor. Eskiden bu işlevi gören ve hatta bu iş için üretilen bilgisayarların yerine artık akıllı cep telefonları bir adım öne çıkıyor. Bilgisayarlara göre daha kullanışlı, daha hızlı ve taşınabilmesi daha kolay olan akıllı telefonlar, depolama konusunda telefon kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Bilgisayarlar için geliştirilen bulut depolama servisleri ise son yıllarda telefonlar için daha geniş çaplı stabilize ediliyor. Maalesef telefonlar, saklama alanlarını depolama işlemi için her zaman kusursuz kullanamıyor. Bu da sakladığınız verilerin, telefonun hata vermesiyle beraber kaybolmasına neden oluyor. Özellikle Android işletim sistemine sahip telefonlarda sıklıkla karşılaşılan “Bellek Neredeyse Dolu” hatasının kaynağını ve çözüm yollarını bu rehberimizde listeledik.

Android Bellek Neredeyse Dolu Hatası

Android işletim sistemine sahip telefon kullanıcıları, telefonlarında çok az fotoğraf ve müzik gibi medya dosyaları bulunmasına rağmen ve yer kaplamasını sağlamayacak seviyede az uygulama yüklüyken bile bu hatayla karşılaşır. Telefonun normal kullanımı esnasında kullanıcının karşısına “Bellek neredeyse dolu” isminde bir bildirim çıkar ve bazı uygulamaları silmek yönünde kullanıcıya talimat verilir.

Bellek Neredeyse Dolu Hatası Neden Kaynaklanıyor?

İşletim sistemi Android olan telefonların çoğu, depolama için iki alternatif veri barındırır. Bunlardan birisi telefon hafızası iken diğeri ise harici olarak takılabilen hafıza kartı özelliğidir. Uygulamalar ve medya dosyaları, bu iki araç içerisinde rastgele konumlanır. Uygulamalar uzun süre kullanılınca bellek dolar ve bu hata meydana gelir. Telefonunuzu belli bir zaman kullandıktan sonra biriken çerez, Whatsapp konuşma yedekleri, İnstagram fotograf önizlemeleri belli bir süre sonra hafızayı şişireceği gibi en çok etkileyen galerinizde yer alan fotoğraflar ve videolardır. Yaklaşık 10  5’er dakikalık videonun 1 gb bir alanı kaplayabileceğini unutmayın.

Bellek Neredeyse Dolu Sorunu Çözümü

Log dosyalarının temizlenmesi için bazı adımları listeledik. Sırayla hepsini uygularsanız problemi çözebilirsiniz.

  1. Uygulama ayarlarından tüm programların verilerini temizleyin.

Facebook, Instagram gibi uygulamalar zamanla hafızalarında tuttukları verilerle telefonun saklama alanını doldururlar. Bu gereksiz verileri temizleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun için temizleme programları kullanarak belli periyotlarda genel bir temizlik yapabilirsiniz.

  1. Logcat temizleme işlemini yapın.

Normal bir numarayı arar gibi telefonunuzdan *#9900# numarasını tuşlayın. Ardından Sys Dump bölümünden Delete dumpstate /logcat seçeneğine tıklayın. Gerekli onay işlemlerini gerçekleştirin ve telefonunuzu yeniden başlatın.

3. Google Drive, Yandex Drive gibi bulut sunucu kullanın

Çektiğiniz fotoğrafları ve videoları otomatik olarak WiFi bulduğunda buralara yükleyebilir, daha sonra telefonunuzun galerisindeki bu fotoğrafları silerseniz, hafızanızda geniş bir yer açmış olursunuz.

4. Uygulamalarınızı hafıza kartına taşıyın.

Telefonunuza kurduğunuz uygulamaları hafıza kartına taşıyarak, telefon hafızasında yer açabilirsiniz. Ayarlar kısmından, daha sonraki indireceğiniz uygulamaları da otomatik olarak hafıza kartını kullan diyerek, her defasında taşıma işlemi ile uğraşmadan hafızanızı taze tutabilirsiniz.


Kimdir admin

Merhaba Ziyaretçi! Hata çözümleri sayfamıza hoş geldin. Lütfen takıldığın yerde aşağıdaki iletişim kutusunu kullanmaktan çekinme. 24 saat içerisinde geri dönüş yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.