Anasayfa / Tarayıcı Hataları / Chrome Tarayıcı Hataları / 404 HTTP Not Found Hatası Çözümü

404 HTTP Not Found Hatası Çözümü

404 HTTP Not Found Hatası kullanıcıların internete bağlanmak istedikleri zaman sıklıkla karşılaşılan hatalardan birisidir. Sıklıkla karşılaşılan 404 hatasının çözümünü birkaç farklı yoldan bulabilirsiniz. Zira bu hatanın kaynağı sunucu taraflı da olabilir, sizden kaynaklı da olabilir.

404 HTTP Not Found Hatası
404 HTTP Not Found Hatası

404 HTTP Not Found Hatası çözümü için Tarayıcınızı açıp bir sayfaya erişim sağlayacak iken karşınıza böyle bir sayfa çıkıyorsa,

Çözüm Yolları

  • 404 HTTP Not Found Hatasının nedenini anlamak için öncelikle farklı bir siteyi açarak internet bağlantınızın durumunu kontrol ediniz, zira bazı web siteleri kullanım süresi dolduğundan, istediğiniz sayfa görüntülenemediğinden bu hatayı alabilirsiniz.
  • Bir diğer nedeni bilgisayarınıza bulaşan bir virüs yada 3. parti yazılımdandan gelen kötü niyetli yazılımlar, tarayıcı ve internet ayarlarınızı bozmuş olabilir. Bunun için öncelikle dns adresinizi kontrol edin, eğer bir değer atanmış ise dns atamasını kaldırın. Yoksa  geçici bir google dns adresi girerek pratik bir çözüm üretebilirsiniz. Daha sonra  bir antivirüs ve mallware temizleyiciler ile sisteminizi gözden geçirip, tarayıcı ayarlarını da sıfırlayıp kökten çözüm üretebilirsiniz.
  • Harici bir kötü niyetli program, tarayıcıyla ilgili dosyalara bulaşmış olabilir, Bunun çözümü olarak tarayıcı ayarlarını sıfırlamak yada kaldırıp tekrar temiz bir kurulum yapmakta geçiyor. Kayıt defterindeki ayarlarınızın bozulmasından dolayı sayfaları görüntülerken 404 hatası alıyor olabilirsiniz. Kayıt defterini onarmanızı tavsiye ederiz.
  • CC Cleaner tarzı temizleme programları ile bilgisayarınız üzerinde  gereksiz dosyaları ve kayıt defterindeki temizleme işlemlerini yapınız.
  • Bilgisayarınızın sürücülerinin güncel olduğundan emin olun, Bunun için driver navigatör gibi driverları güncellemeye yarayan programlar mevcut eğer güncelleme yapmayı bilmiyorsanız bu programlardan yardım alabilirsiniz.
  • Yukarıdaki adımları yapıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bir çözüm olmadıysa eğer, bilgisayarınızı sistem geri yükleme noktası ile eski çalışan bir tarihe geri alınız. Bu esnada  dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.
  • Windows sistem dosya denetleyicisi çalıştırın, başlat-arama kısmına Çalıştır yazın, komut penceresine sfc /scannow yazarak enter tuşuna basın.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda muhtemelen 404 HTTP Not Found Hatası sorununa çözüm bulacaksınız. Şayet aşamazsanız konu altından yorumda bulunarak yardım isteyebilirsiniz.

Kimdir admin

Merhaba Ziyaretçi! Hata çözümleri sayfamıza hoş geldin. Lütfen takıldığın yerde aşağıdaki iletişim kutusunu kullanmaktan çekinme. 24 saat içerisinde geri dönüş yapacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir